Corona Virüsü Türkiye'de
Başlıklar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı: Corona Virüsü Türkiye’de!

T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gece saat 12 sularında yaptığı bir açıklamada, Corona Virüsü salgınının Türkiye’de olduğunu belirtti. Ülkemizde bir vatandaşın Coronavirus enfeksiyonuna yakalandığını belirten Koca, korkulan haberi verdi. Bunun yanı sıra Corona Virüsü salgınına karşı hangi önlemler alınmalı üzerine de bilgiler paylaştı.

Geçtiğimiz haftalarda sınır komşularımızdan biri olan İran’da binlerce Coronavirus vakası tespit edilmesi ile birlikte tedbir almak amacıyla İran ile olan sınır kapımız geçici süreliğine kapatılma kararı almıştı. Bununla birlikte İstanbul Havaalanı’nda da kapsamlı önlemler alındığını biliyoruz. Fakat tüm bu önlemler yine de yetersiz kalmış olmalı ki; Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan korkutucu açıklama, COVID-19 enfeksiyonunun ülkemize geldiğini işaret ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gündüz saatlerinde ülkemizde çeşitli Corona Virüsü belirtileri gözlendiğini fakat ortada şimdilik tespit edilmiş bir vaka olmadığını belirtmişti. Ancak aynı günün gece saatlerinde yine kamera ekranlarına çıkan Koca, bu defa tespit edilmiş bir Corona Virüsü vakasının Türkiye’de olduğunu işaret etti.

Vatandaşları korkutan bu olumsuz haber, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından şu cümleler ile aktarıldı: “Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın testi pozitif çıktı. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun görülmemiştir.

Türkiye’de Tespit Edilen Corona Virüsü Vakası Hangi Şehirde Görüldü?

Aynı açıklamanın devamında hastalığa yakalanan vatandaşımız ile ilgili bazı detaylar paylaşan Koca, “Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır. Virüs bulaşmışsa bu sınırlıdır. Risk söylediğim gibi somut, tedbirler ise basittir. Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. Karantina altına alınmış bir hasta bir toplumu tehdit edemez,” açıklamasını yaptı.

Şimdilik Türkiye’de bulunan Coronavirüs vakasının hangi şehirde olduğu bilgisi, büyük bir olasılıkla vatandaşlarımızı korkutmak adına paylaşılmadı. Ortaya çıkacak manipülasyonlara ve paniğe yol açılmaması için böyle bir kararın alınması oldukça doğru diyebiliriz. Bu noktada vatandaşlarımızın yalnızca resmi kaynaklar vasıtasıyla alınan haberlere itimat etmesi gerekmektedir.

Ayriyeten Facebook, Twitter, Instagram ve Ekşi Sözlük gibi sosyal medya ağlarında çıkan “Corona Virüsü İstanbul’da”, “Corona Virüsü İzmir’de”, “Corona Virüsü Ankara’da” gibi gerçekliği teyit edilmemiş bilgilere önem verilmemesi en doğrusu olacaktır.

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir