Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Başlıklar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona Virüsünün Türkiye’ye Gelmiş Olabileceğini Belirtti

T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün itibariyle yaptığı bir açıklamada Corona Virüsü salgınının Türkiye’ye gelmiş olabileceğini dile getirdi. Resmi elden yapılan bu açıklama, vatandaşları oldukça korkuttu. Corona Virüsü’nün ülkemize hangi yollardan gelmiş olabileceği tartışılmaya başlandı.

Son olarak ülkemizin sınır komşularından biri olan İran’da çok sayıda Coronavirus vakasının olduğu haberleri ile karşılaşmıştık. Yüzlerce vaka sayısı bulunan İran, aynı zamanda Corona Virüsü sebebiyle çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini de açıklamıştı.

Bunun üzerine önlem almak amacıyla ülkemiz sınır kapıları İran’a kapanmış ve İstanbul Havaalanı içerisinde çok sayıda tedbir alınmaya başlanmıştı. Fakat bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalar, bu önlemlerin bile yetersiz kalabileceğini ve daha sıkı önlemler alınması gerektiğini ortaya çıkardı.

Corona Virüsü

Türkiye’de şu anda hiçbir Corona Virüsü vakası görülmediğini ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde tespit edilememiş Coronavirus hastalarının olabileceğini belirtti. Bu vakaların belki yarın, belki de daha ileri tarihlerde ortaya çıkabileceği ifade edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirüs Salgını Üzerine Açıklama Yaptı

Hala daha ülkemizde alınan Corona Virüsü önlemleri çok sıkı bir şekilde uygulanmaya devam ederken, Fahrettin Koca bu önlemleri diğer ülkelerin yeteri kadar ciddiye almadığını ya da geç ciddiye aldığını söyledi.

Biz İran’la erken dönemde hemen sınırları kapattık. 23 Şubat’ta kara ve hava dahil olmak üzere kapattık. İran ile çok yoğun bir trafiğimiz var. Tam zamanında aldığımız karar, 20 bin İranlının Türkiye’ye giriş yapmamasını sağladı,” diyen Koca, cümlelerine şu sözler ile devam etti:

İtalya’da Coronavirus olmasının sebebi de virüs görülen gemideki 30 kadar hastanın evlerine gönderilmiş olmasıydı. Ayrıca İtalya hastalık varken karantina uygulamadı. İran ile kapıları kapatmış olmasaydık, hastalık bizde de yayılacaktı. Bu salgının hala Türkiye’de olma ihtimali çok yüksek. Ben Türkiye’de Corona Virüsü yok diyemem. Tespit edilmiş bir Corona Virüsü vakası yok. Ancak şu anda tahlil yapılınca bile karşımıza çıkabilir. 3 saat sonra da çıkabilir, 1 gün sonra da çıkabilir. Bizim Avrupa’ya yoğun olarak gidip gelen insanlarımız var. Oradan enfeksiyonu almadığını, enfekte biriyle temasta bulunmadığını kim söyleyebilir…

Umuyoruz ki Corona Virüsü ile ilgili olarak yeterli önlemler alınmaya devam eder ve gerekli tedbirler mümkün olabildiğince arttırılır. Ülkemiz ve tüm dünya adına Coronavirus salgınına karşın bir an evvel kalıcı tedavi yöntemlerinin bulunmasını ümit ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir