Salgın Filmleri
Sanat

Salgın Temalı İzleyebileceğiniz En İyi 5 Dizi ve Film

Corona Virüsü enfeksiyonu sebebiyle salgın temalı filmlere oldukça büyük ilgi gösterildi. İnsanlar olası bir salgın riski altında nasıl davranışlar sergileyebileceklerini ve başkalarının ne gibi bakış açıları beslediğini öğrenmek için bu kıyamet konulu filmlere yöneldiler.

Küresel anlamda büyük bir patlak veren koronavirüsü tüm herkesin dilinde. Covid-19 olarak adlandırılan bu virüs salgını, insanları ne yazık ki evden dışarı çıkaramıyor. Türkiye gibi diğer ülkelerde hükümet, #EvdeKal çağrısı yapıyor ve bu kurala uyulması gerektiğini vurguluyor. Bununla birlikte, evde kalan insanlar dizi – film izleme ya da kitap okuma gibi etkinlikleri sıkça yapmaya başladı. Biz de bununla ilgili olarak, en iyi salgın temalı filmleri sizler için derledik. Gelin hep birlikte bu listeye bir göz atalım.

1. 28 Days Later

28 Days Later

2002 yılı yapımı olan bu salgın temalı film, korku ve bilim kurgu türünde. Yönetmen koltuğunda Danny Boyle oturuyor. Film, İngiltere’de bir genetik araştırma enstitüsünde geliştirilen ‘rage’ adını verdikleri virüsün geliştirilmesi ile başlar. Hayvanları korumak isteyen bir grup insan maymunları kurtarmak için enstitüye saldırır ve kurtardıkları bir maymun saldırmaya başlar.

2. Zombieland

Zombieland

Zombi temalı film severlere tavsiye edilesi bir film. 2009 yapımı bu komedi – korku türündeki zombi salgını filmi, Ruben Fleischer tarafından yönetildi. Oyuncu kadrosunda Bill Murray, Emma Stone, Woody Harrelson, Jesse Eisenberg ve Abigail Breslin yer alıyor. Film, zombi salgını ile hayatı altüst olan bir grup insanın yolculuğunu anlatıyor.

3. The Last Ship

The Last Ship

Dram türündeki bu salgın temalı dizinin yönetmen koltuğunda Jonathan Mostow oturuyor. 2013 yapımı bu dizi 3 sezondan oluşuyor ve süre olarak yaklaşık 60 dakika. Dizi, dünyada ortaya çıkan bir virüsü, Amerikan gemisi mürettebatı ve geminin kaptanı üzerinden anlatıyor.

4. World War Z

World War Z Salgın

Dram, aksiyon ve korku türündeki bu salgın temalı filmin başrolünde Brad Pitt yer alıyor. Marc Forster yönetmeliğindeki bu film, Çin’de ortaya çıkan bir virüsün insanları zombi hale getirmesi ile beraber insanlar ve zombiler arasındaki savaşı anlatıyor.

5. Contagion

Contagion Salgın

Bilim kurgu, aksiyon ve korku türündeki bu salgın filmi, 2011 yapımı. Yönetmen koltuğunda Steven Soderbergh oturuyor. İnsanlarım etkileşimleri sonucu hızla yayılan bir virüs sonucu hayat kaosa döner. Salgın küresele anlamda bütün ülkeleri çöktürür ve büyük bir paranoya başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir