salvador-dali
Sanat

Salvador Dali’nin Çizdiği Tarot Kartları Tekrar Basılıyor!

20. yüzyılın en meşhur gerçeküstücülük akımı ressamlarından biri olan Salvador Dali, pek fazla bilinmese de tuvallerinin dışında çok farklı işlere el attı. Şarap şişesi tasarımlarından oyun şovlarında sahne almaya ve hatta kendi üslubuyla bir yemek kitabı hazırlamaya kadar sanatını farklı noktalara taşıdı. Bunlardan bir tanesi de usta ressamın 70’li yıllarda James Bond: Live and Let Die filmi için tasarladığı ve yapımı 10 yıla varan resimli tarot kartı destesi oldu.

Dali’nin tarot desteği için talep ettiği yüksek ücretler sebebiyle filmde yer almayan bu kartlar, yine de büyük sanatçıyı bu işi yapmaktan alıkoymadı. 1984 senesinde sınırlı sayıda piyasaya sürülen bu kartlar çok çabuk bir süre içerisinde tükendi.

Telif anlaşmaları sebebiyle tekrar bir basımı gerçekleşmeyen bu tarot kartı destesi nihayet geçtiğimiz günlerde Taschen firması tarafından tam 78 kartlık bir set halinde yeniden yayımlandı. Salvador Dali imzalı ilgi çekici çizimlerinin yanı sıra bir de Alman yazar Johannes Fiebig’in Dali hakkında yazdığı biyografi ve tarot serisinin yapımı ile alakalı oldukça detaylı bir bilgiye yer verildi.

Efrahim: Salvador Dali'nin Çizdiği Tarot Kartları Tekrar Basılıyor!

Kartları yıllar sonra tekrar piyasaya sunmanın heyecanını yaşayan Taschen, Dali’nin tasarladığı tarot desteği üzerine şunları söyledi:

Efsaneye göre, James Bond filmi olan Live and Let Die için bir sahne hazırlanırken yapımcı Albert Broccoli, özel bir tarot kartı desteği oluşturmak üzere sürrealist ressam Salvador Dali’yi tercih etti. Bu konulara karşı ilgili olan eşi Gala’dan esinlenerek çalışmaya başlayan Dali, oldukça arzulu bir şekilde çizimleri gerçekleştirmeye başladı. Sözleşmeye bağlı olan anlaşma sona erdiğinde ise kendi isteğiyle projeye devam etti.

Efrahim: Salvador Dali'nin Çizdiği Tarot Kartları Tekrar Basılıyor!

Taschen firmasından satın alabileceğiniz bu özel tarot kartı destesi, yanında bir de talimatlardan oluşan kapsamlı bir kitap ile birlikte sunuluyor.

Bu konulara dair ilgili iseniz Taschen’i ziyaret edebilirsiniz: Web SitesiInstagram – Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir