illustrasyon
Sanat

Telefon Bağımlılığı Üzerine Çizilmiş 7 İllüstrasyon

Andrew Rae isimli genç grafik tasarım sanatçısı, telefon bağımlılığı üzerine oldukça sert eleştiriler getirdiği illüstrasyonlar hazırlıyor. Bu illüstrasyonlarda akıllı telefonlar, adeta bir canavar formuna dönüşüyor ve insanları ele geçiriyor. Sert bir alt metin üzerine kurulu bu çizimler, bir süredir Rae’nin sosyal medya platformlarını süslüyor. Kısa zamanda dikkat çekmeyi başaran illüstrasyonlar sayesinde Rae, mesajını daha geniş kitlelere ulaştırmayı başarıyor.

Hazırlanan fotoğrafların üzerine bilgisayarda çizimlerini gerçekleştiren başarılı sanatçı Rae, ortaya çıkan oldukça sevimli çizimleri üzerine şu açıklamalarda bulunuyor:

Her sabah yürüyüş yapmak üzere dışarıya çıkıyorum ve telefonlarına dalmış bir sürü insan ile çarpışmamak için elimden geleni yapıyorum. Ancak bu oldukça zor. Telefonları küçük evcil hayvanlar veya canlılar gibi hayal etmeye başladım. Çocuklarım ile dışarı çıktığım bir gün arkadaşım Ruskin’e bu hayalimden bahsettim ve bu fikri çok beğendi. Böylece iyi bir işbirliği yapabileceğimizi düşündük. Kendisi zaten sokak fotoğrafçılığı yapıyordu, bu yüzden konuştuktan hemen sonra çeşitli fotoğraflar üzerinde çalıştık.

Yarattığı görsellerde dijital dünya ile reel dünyayı iç içe sokan Andrew Rae’nin vermek istediği mesaj esasında hepimize… Artık evrensel bir konu haline gelen cep telefonu bağımlılığı, günümüzün -özellikle de gençler adına- en tehlikeli problemlerinden bir tanesi.

Ayrıca hatırlatmakta fayda var, Andrew Rae’nin grafik çalışmalarını gerçekleştirdiği fotoğraflar, Rae’nin açıklamasında belirttiği yakın arkadaşı Ruskin Kyle’a aittir. Birlikte uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdüren ikili halen daha bu projeyi yürütmek adına çalışmaya devam ediyorlar.

Son olarak, Rae genç sanatçı adaylarına şu tavsiyelerde bulunuyor: “Kendini bulmaya çalışma, kendini yaratmaya çalış.” Lafı fazla uzatmayalım ve artık sizleri Rae’nin telefon bağımlılığı üzerine etkileyici ve bir o kadar da komik illüstrasyonlarıyla baş başa bırakalım.

Andrew Rae’nin diğer çalışmalarına göz atmak ve onu takip etmek için: Instagram

Bu içerik ilginizi çektiyse, aşağıdaki içeriklere de göz atmanızı öneririz!

https://fakirhane.com/mizahi-sanatiyla-birlestiren-alman-sanatci-modern-toplumlarin-sorunlarini-ele-aliyor/2019/197/
https://fakirhane.com/dariia-dziubanin-kedilerle-gundelik-yasami-tarif-eden-16-sevimli-illustrasyonu/2019/1823/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir