İlginç Sporlar
Tuhaf,  Nedir ?

Şimdiye Kadar Görmediğiniz En Çılgın 5 Spor Dalı

İnsanlık tarihi ne kadar eski ise muhtemelen spor dalları da o kadar eski tarihlere dayanmakta, ancak bazıları zaman içerisinde yok olup gitmektedir. Şu anda tüm dünyanın bildiği futbol, basketbol, voleybol, koşu, uzun atlama gibi spor branşlarını saymazsak; tahmin edebileceğiniz üzere birbirinden sıra dışı pek çok yöresel ya da niş olarak tabir edebileceğimiz oyunlar bulunmaktadır. İşte az kişinin bildiği en enteresan spor dalları…

5. Tractor Pulling (Traktör Çekmece)

Traktör Çekmece Oyunu

Traktör çekmece ya da kamyon çekmece isimleri ile bilinen bu spor yarışı genellikle Brezilya, Yeni Zelanda ve Avustralya’da oldukça popülerdir. 11 metre genişlik ve 100 metre uzunluğa sahip olan bir pistte yarışmacılar kullandıkları araçlarda taşıdıkları traktörleri ilk olarak bitiş çizgisine ulaştırmaya çalışmaktadırlar. Organizasyonlarda yarışmacıların kullandıkları araçlar genellikle antika ya da modifiye araçlar olarak seçilmiştir.

4. Swamp Football (Bataklık Futbolu)

Bataklık Futbolu Spor

İngiltere’de keşfedilen bataklık futbolu, yahut diğer ismi ile çamur futbolu, eskiden çoğunlukla askerler tarafından oynanan bir spor türü olarak bilinse de günümüzde büyük müsabakalara ev sahipliği yapmaktadır. Standart futbol kurallarının fiziksel olarak daha zor şartlarda gerçekleşen versiyonu olarak anlatabileceğimiz oyunun ilk defa 1998 yılında Dünya Kupası düzenlenmiştir.

3. Chess Boxing (Satranç Boksu)

Satranç Boksu Nedir

Toplamda 11 raunttan oluşan bu sıra dışı oyunda hem akıl hem de bilek gücü ön plana alınmıştır. Oyuncular 6 raunt satranç, 5 raunt boks karşılaşması yaparlar. Satranç boksu nasıl oynanır, diye düşünüyorsanız oyuncular ilk önce satranç maçı yapıp akabinde boks oynarlar. Bu aynı şekilde beş tur daha devam eder ve en son yeniden bir satranç karşılaşması yapılır. Satranç oyunları dört, boks maçları ise iki dakikadır.

2. Toe Wrestling (Ayak Güreşi)

Ayak Güreşi Spor

Ayakları kilitlemek üzerine kurulu olan bu İngiliz oyunu, aslında parmak güreşi ile neredeyse aynıdır. Fakat burada el parmakları değil, ayak parmakları oyunun içerisindedir. Hiçbir süre sınırı olmadan oyuncular maça başlarlar, karşı tarafın ayağını sabit bir hizaya getiren ilk kişi oyunu kazanır.

1. Mindball (Akıl Topu)

Mindball Spor

Beynin Çizgesi Yöntemi olarak da bilinen Elektroensefalografi metodolojisine ile geliştirilmiş oyun tüm zamanların en ilginç oyunlarından bir tanesi olmaya aday diyebiliriz. İki kişilik oynanan bu oyunda yarışmacılar kafalarına beyin sinyallerini toplayan bir bant takarlar ve bir masanın karşısında yüz yüze otururlar. Yarışmacıların odak noktalarını dikkate alarak ileri geri giden bir top masanın ortasına konulur. Oyuna en çok odaklanan oyuncu topu beyin dalgaları ile ileri sürerek rakibini alt eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir