25. İzmir Kitap Fuarı
Başlıklar

25. İzmir Kitap Fuarı, 30 Mayıs Tarihine Ertelendi

Geçtiğimiz günlerde 25. İzmir Kitap Fuarı etkinliğinin belli olmayan bir tarihe ertelendiği yönünde haberler almıştık. Nihayet İzmirli edebiyatseverlere müjdeli haber verildi ve kitap fuarının bir ay gecikme ile ziyaretçilere kapılarını açacağı açıklandı.

Her yıl Nisan ayının sonlarına doğru gerçekleşen İzmir Kitap Fuarı, bu yıl tüm dünyayı kasıp kavuran Corona Virüsü sebebiyle belirsiz bir tarihe ertelenmişti. Pek çok büyük etkinlik ve organizasyonun gerçekleşmesine mani olan COVID-19 enfeksiyonu, salgın riskini azaltmak adına geniş kapsamlı önlemler alınmasına yol açtı.

Geçen sene 500 binin üzerinde ziyaretçiyi bir araya getirmeyi başaran İzmir Kitap Fuarı; bu kalabalık kitleye Coronavirüs riskine karşı gerekli önlemler alınamayacağı korkusu ile 30 Mayıs tarihine ertelendiği resmi olarak açıklandı. Ancak yine de Coronavirus salgınının ülkemizdeki gidişatına bağlı olarak İzmir Kitap Fuarı’nın yeniden ertelenmesi durumu söz konusu olabilir. Yahut enfeksiyon vakalarında kayda değer bir azalma görülmezse, fuarda stant açacak yayınevleri ve kurumlar etkinliğe katılım göstermeyebilirler.

25. İzmir Kitap Fuarı

25. İzmir Kitap Fuarı, 30 Mayıs – 7 Haziran 2020 Tarihleri Arasında Gerçekleşecek

Normal şartlarda 11 Nisan – 21 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan 25. İzmir Kitap Fuarı; ortaya çıkan Corona Virüsü salgını sebebiyle 30 Mayıs – 7 Haziran 2020 tarihlerine ertelendi. Kültürpark’ta hayata geçecek olan edebiyat etkinliği, İzmirli konuklarını her yıl olduğu gibi bu sene de –olağanüstü bir durum olmadığı taktirde– ağırlamak konusunda kararlı görünüyor.

Çeyrek yüzyıldır kitap ve okurları buluşturmayı büyük bir istikrar ile devam ettiren İzmir Kitap Fuarı, bu sene onur konuğu olarak İzmir’de yaşayan yazar ve şair Veysel Çolak’ı davet edeceğini açıkladı. Aynı zamanda fuar boyunca yapılacak panel ve söyleşiler kapsamında Veysel Çolak’ın yaşamı, edebi dili ve eserleri üzerine konuşmalar düzenleneceği de eklendi.

Veysel Çolak

Ziyaretçilerin ücretsiz olarak fuar alanına giriş yapabileceği etkinlik yüzlerce yayınevini İzmirli okurlara getirirken; dokuz gün boyunca aktif şekilde devam edecek fuarda çok sayıda panel, söyleşi, atölye çalışması ve çocuk etkinliklerinin hayata geçeceği de ifade edildi. Bununla birlikte yayınevlerinin davet ettiği yazarların imza günleri de yine kitap fuarı sayesinde okurların karşısına çıkacak.

Şu anda hangi yayınevleri, dergiler, sahaflar ve kurumların İzmir Kitap Fuarı’na katılacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak önümüzdeki günlerde bu bilgiler ile beraber fuarda gerçekleşecek tüm etkinlerin, İzmir Kitap Fuarı’nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir