Bong Joon-ho
Sanat

Bong Joon-ho Tarafından Çekilen En İyi 7 Film

Bu yıl 92. Akademi Ödülleri kapsamında En İyi Yönetmen Ödülü kazanan Bong Joon-ho ismini tüm dünyaya duyurdu. Parasite filmi ile ilk defa bir yabancı filme En İyi Film Oscar Ödülü kazandıran Joon-ho, artık sinemaseverlerin ilgiyle takip ettiği bir yönetmen haline geldi.

Henüz Bong Joon-ho ile tanışmadıysanız size çok şanslı olduğunuzu söylemek isteriz! Çünkü Joon-ho’nun filmlerini ilk defa izleyecek olma hissi, sizi oldukça şanslı kılacaktır. İşte bir an önce izlemeniz gereken ve ufkunuzu açacak en iyi Bong Joon-ho filmleri…

1. Memoirs of a Murder (Cinayet Günlüğü) – 2003

Memoirs of a Murder

Ünlü yönetmenin ilk filmlerinden biri. Filmin odağında bir seri cinayet vakası var ve bu vaka yıllarca çözülmemiş. 1986 yılında işlenen bu seri cinayetler bu filmin ardından tam 16 yıl sonra aydınlatıldı ve elbette katil yakalandı.

2. The Host (Yaratık) – 2006

The Host

2006 yapımı bu film Kore sinemasının gişe rekorlarını kıran filmlerden biri. ünlü yönetmenin bu filmi bilim-kurgu  türünde. Güney Kore’nin başkenti Seul’de yer alan Han nehrinde yaşayan bir yaratık ve bunun yarattığı dehşet anlatılıyor.

3. Snowpiercer – 2013

Snowpiercer

2013 yapımı bu film yine bir bilim-kurgu türünde. Film, dünyanın küresel bir sorunu olan iklim değişikliğinin dünyayı yaşanmaz bir hale getirdiği ve dünyanın çevresinde durmadan dolaşan bir grup tren yolcusuna değiniyor. Yolcular arasındaki eşitsizlik ve haksızlıklar anlatılıyor.

4. Mother (Ana) – 2009

Mother Bong Joon-ho

Güney Kore sinemasında en çok sevilen şeylerden biri de şiddet sahneleri. Bu nedenle çok beğeni toplayan filmlerden biri olmuş. Genç oğlu ile birlikte yaşayan bir anneye değinen bu hikayede annenin bambaşka bir insana dönüşmesi anlatılıyor.

5. Barking Dogs Never Bite – 2000

Barking Dogs Never Bite

2000 yapımı bu film, Bong Joon-ho’nun uzun metrajlı ilk filmi. Komedi türündeki bu film, apartmanda köpekten rahatsız olan bir adam ile kayıp köpeklerin peşine düşen bir kadının bağını anlatıyor. şehir hayatı ve iletişimsizlik gibi okular filmin odak noktası.

6. Okja

Okja Bong Joon-ho

Dünyanın en popüler dizi – film platformlarından biri olan Netflix yapımları ile dikkat çekmeyi başarıyor. Ünlü yönetmen Bong Joon-ho’nun da Netflix’e katkı sağladığı yapımlardan biri Okja. Tilda Swinton gibi başarılı bir oyuncu ile beğeni toplayan bu filmde, süper-domuz adında bir hayvan üretiliyor ve bu hayvan dünyanın farklı yerlerine gözlemlenmek için gönderiliyor. Küçük bir kız olan Mija’nın en iyi dostu olan Okja, bir gün ondan alınıyor ve bir grup aktivist ile Okja’yı kurtarma operasyonu başlıyor.

7. Parasite (Parazit) – 2019

Bong Joon Ho

2019 yılında sinema dünyasına ve Oscar tarihine damga vuran yapımlardan biri. ünlü yönetmen Bong Joon-ho’nun belki de en beğenilen filmlerinden biri. Hem eleştirmenler hem de seyirci tarafından sevilen bu film, sınıf farklılıkları ve gelir eşitsizliği gibi konuları odağına alıyor.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir