Efrahim: Google’ın Yeni Duyurduğu ‘.new’ Uzantısı Ne İşe Yarıyor?
Başlıklar

Google’ın Yeni Duyurduğu ‘.new’ Uzantısı Ne İşe Yarıyor?

Google, yakın bir zaman önce ‘.new’ uzantısının aktif hale geleceği ile alakalı bir duyuruda bulundu. Bunun ardından ‘.new’ uzantısının ne işe yarayacağı ve herkesin bu uzantıya sahip olup olamayacağı ile alakalı pek çok soru ortaya atıldı ve nihayet bir açıklama geldi.

Google, yeni uzantısı ‘.new’ ile kullanıcılar ile işletmeler arasında bir nevi kısa yol oluşturacak. Yalnızca işletmelerin edinebileceği ‘.new’ uzantısı, kullanıcılara çeşitli kısa yollar sağlayacak ve bir çeşit köprü kurma amacına hizmet edecek.

Yalnızca işletmelerin bu uzantıya dair alan adı kayıt edebileceği ‘.new’, işletmeler için hızlı ve kolay eklemeler yapılabileceği pratik bir uzantı görevi görecek. Yeni ‘.new’ uzantısını kullanacak kimi işletme kısa yollarından bazıları açıklandı bile! Onlara küçük bir göz atalım.

  • Google: docs.new, sheets.new, slides.new adresi ile beraber kolaylıkla yeni bir belge oluşturabileceğiz.
  • Spotify: playlist.new adresi ile beraber kolaylıkla Spotify’da bir çalma listesi oluşturabileceğiz.
  • Canva: canva.new adresi ile beraber kolaylıkla bir tasarım oluşturabileceğiz.
  • eBay: sell.new adresi ile beraber kolaylıkla bir ürün satabileceğiz.

İşletmeler bu yeni ‘.new’ uzantısını ne zaman ve nasıl alabilecekler?

İşletmeler için geliştirilen yeni ‘.new’ uzantısı için ilk olarak gerçekleştirilecek sınırlı sayıdaki kayıtlar, 2 Aralık 2019 tarihinde başlayacak ve 14 Ocak 2020 tarihinde son bulacak. Sınırlı sayıdaki bu ilk kayıt fırsatını işletmelerin kaçırmaması tavsiye ediliyor. Çünkü bundan sonra gerçekleştirilecek bir sonraki kayıt fırsatı Temmuz 2020 tarihinde açılacak ve genel başvurular bu tarihten itibaren devam edecek. Başvurular sırasında dikkat edilmesi gereken en büyük nokta ise Google’a kayıt yaparken bu alan adını nasıl kullanacağını ve bu kısa yolun hangi amaca hizmet ettiğini yeterince ispatlamak olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir