Kahve
Yaşam/Hobi

Kahve İçmeyi Bıraktığınızda Vücudunuzda Neler Değişecek?

İçinde kafein bulunan kahve tüketmek her zaman uykunuzu açmak ve çalışmak için daha iyi motivasyon sağlamak adına fayda gösterecektir. Ancak kafeinin saymakla bitmez pek çok zararı olduğunu da unutmamak gerek. Ne yazık ki bu zararları kafein bağımlılığı esnasında fark etmekte bir miktar zorlanabiliyoruz. Eğer belirli bir süre kahveyi hayatınızdan çıkarırsanız kahvenin vücuda zararları teker teker karşınıza çıkacaktır. İşte kahvenin vücudumuza olan etkileri…

1. Daha sağlıklı ve düzenli bir uyku uyuyabilirsiniz.

Uyku Problemleri

Kahve içmeyi bıraktıktan sonra bir süre uyumak ya da uyanmak konularında güçlük çekmeniz gayet muhtemeldir. Fakat aradan biraz zaman geçtikten sonra eskiye nazaran büyük ölçüde uyku düzeninizde iyileşmeler gözleyeceksiniz. Akşam uyku saatinizi kendiniz belirleyebilecek ve sabah uyanmakta önceki kadar zorluk yaşamayacaksınız.

2. Dişleriniz daha beyaz görünecek ve ön plana çıkacak.

Sağlıklı Dişler

Bilindiği üzere kahve içeriğinde yer alan maddeler sebebiyle diş minesini aşındırır ve büyük tahribatlar yaratabilir. Dişlerinizde oluşan lekelerin büyük çoğunluğu olarak kafein alışkanlığınızı örnek gösterebiliriz. Eğer bunu bir an önce durdurmak istiyorsanız hemen kahveyle aranıza bir çizgi çekin ve gülüşünüzü güzelleştirmek için bir adım atmış olun. Aksi taktirde ilerleyen yaşlarınızda bu konuda çok pişman olabilirsiniz!

3. Eskiye göre daha sağlıklı ve zihinde hissedeceksiniz.

Sağlıklı İnsan

Kahve içmek çoğu zaman konsantrasyon arttırıyor gibi görünse de aslında sizi belli ölçülerde uyuşturmaktadır. Genellikle bu durumun farkına varmazsınız. Fakat kahveyi bıraktıktan sonra kolayca fark edebileceğiniz şekilde kafanızın daha iyi çalıştığını ve vücudunuzun daha sağlıklı göründüğünü tespit edeceksiniz. Vücudunuz sakinleşecek ve çarpıntı gibi rahatsızlıklarınızda azalmalar görebileceksiniz.

4. Kilo oranınızda değişiklikler olacaktır.

Kilo Kaybı

Kahveyi bıraktıktan sonra kilonuzda muhtemelen iyi ya da kötü yönde bir farklılık gözleyebilirsiniz. Örneğin kahve içerken şeker ya da tatlandırıcı kullanıyorsanız, artık bu maddeleri tümüyle hayatınızdan uzaklaştırdığınız için kilo kaybına uğrayabilirsiniz. Aksi şekilde aşırı oranda kafein bağımlılarının ise hayatında kahvenin bıraktığı boşluğa sağlıksız abur cuburları koyduğu ve bu alışkanlığı böylelikle yıkmaya çalıştıkları gözlenmiştir. Dolayısıyla yediğiniz abur cuburlar kilo almanızı tetikleyecektir. Kafeini bırakmak gibi bir nihayetiniz varsa bunu kontrol altında gerçekleştirmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir