Efrahim: Twitter Yüksek Takipçili Kullanıcılarına Daha Az Reklam Gösterdiğini İtiraf Etti!
Sosyal Medya

Twitter Yüksek Takipçili Kullanıcılarına Daha Az Reklam Gösterdiğini İtiraf Etti!

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi olan mikro blog oluşumu Twitter, geçmiş zamanlarda daha yüksek takipçisi olan profillere daha az reklam gösterdiğini The Verge’e yaptığı bir açıklama doğrultusunda itiraf etti. Bu skandal duruma sebep olarak da popüler ve yüksek takipçili kullanıcılarına daha az reklam göstererek daha iyi bir Twitter kullanma deneyimi sunmayı ve bu sayede o kullanıcıları daha uzun süre Twitter’da tutmak istediği için yaptığını açıkladı.

En yaygın şekilde kullanılan mikro blog sitesi Twitter, The Verge’e yaptığı bir açıklama sonucunda geçmiş zamanlarda takipçilerini birbirlerinden ayırdıklarını, takipçi sayılarına göre reklam gösterdiklerini şu cümleler ile beraber itiraf etti:

Geçmişte takipçi sayısı daha fazla olan kullanıcılarımız daha az reklam görüyordu. Ancak son zamanlarda bu yaklaşımımızı değiştirdik ve Twitter’ı kullanan herkese reklam gösteriyoruz. Dolayısıyla bazı kullanıcıların gördükleri reklam sayısında bir artış olması normal bir durum.

Twitter’ın geçmiş zamanlarda gerçekleştirmiş olduğu bu durum, The Verge’e yaptığı açıklamanın da öncesinde, birkaç haftadır zaten platformda oldukça konuşulur hale gelmişti. Yüksek takipçi sayısına sahip pek çok kullanıcı, çok fazla reklam ile karşılaştıklarını ifade ediyordu. Bununla beraber Twitter yetkilileri, bu konuya bir açıklık getirme ihtiyacı hissetmiş olacaklar ki, bu konuyu bizzat kendi ağızlarından itiraf etmeye karar vermişler.

Önceden uyguladıkları bu skandal reklam politikası oldukça rezalet bir durum olsa da bu hatayı çok geç de olsa düzeltmeleri ve bir açıklama ile birlikte itiraf etmiş olmaları yine de sevindirici. Yapılan son değişiklikler ile beraber artık tüm kullanıcılar aynı derecede reklam ile karşılaşacaklar, herkese eşit bir seviyede yaklaşılacak. Fakat yine de Twitter’ın kullanıcılarını çok ama çok uzun bir süre eşitsiz reklam politikası ile aldatmış olması, kullanıcıların platforma olan güvenlerini oldukça düşürecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir