Efrahim: Japon Teknoloji Devi Sony, Playstation 5’in Çıkış Tarihini Resmen Duyurdu!
Başlıklar

Japon Teknoloji Devi Sony, Playstation 5’in Çıkış Tarihini Resmen Duyurdu!

Oyun dünyasının nabzını tutan, dünyanın en çok oynanan konsol oyunlarından bir tanesi PlayStation bünyesinden nihayet beklenen açıklama geldi! Kullanıcıları tarafından merakla beklenen PlayStation 5 hakkında çıkış tarihi açıklaması ne zaman yapılacak diye beklenirken, Japon teknoloji devi Sony tarafından PlayStation 5 hakkında nihai açıklama geldi. Çok beklenen konsol oyununun satışa çıkacağı tarih resmen belli oldu.

Sony Entertainment Başkanı ve aynı zamanda CEO koltuğunda da oturan Jim Ryan, Sony’nin blog sayfasından yaptığı bir açıklamada, PlayStation’ın merakla beklenen yeni modeli PlayStation 5’in 2020 yılının son çeyreğinde piyasaya sürüleceğini duyurdu. 2013 yılında satışa sunulan PlayStation 4 ürününden bu yana ortaya büyük bir ürün koymamış olan şirket, aradan geçen 7 senenin ardından birçok yenilik ile kullanıcılarının kalbini kazanmayı başaracak gibi görünüyor.

PlayStation 5’te ne gibi yeni özellikler yer alacak?

Jim Ryan’ın yaptığı bir açıklamaya göre PlayStation 5’in en ilginç ayrıcalıklarından bir tanesi, dokunma hissiyle yeni bir oyun deneyimi elde etmeye çalıştıkları konsollar olacak. Yani yeni DualShock oyun kontrol cihazları dokunmatik ekran ve yine dokunmatik butonlar ile karşımıza çıkacak. En azından Ryan’ın yaptığı açıklamaya göre bizim çıkardığımız anlam bu yönde.

Ayrıca kontrol cihazlarına gelen yeniliklerden bir tanesi de “haptic” ismi verilen yeni dokunma sistemi olacak. Bu yenilik ile beraber kontrol cihazında yer alan sensörler ile kullanıcılar dokunma süresi ve dokunma şiddetine göre farklı reaksiyonlar elde edebilecekler. Bu durum da elbette kullanıcılara daha kişisel bir oyun deneyimi sunmakla birlikte daha gerçekçi bir oyun tecrübesi elde etmeyi de sağlayacak.

Ayrıca bu yeni oyun konsolunda, kontrol cihazlarında bulunan L2 ve R2 düğmeleri yer almayacak. Bunun yerine oyun geliştiricileri tarafından tasarlanan yeni bir sensör mekanizması kullanılacak.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir