Terry Gilliam
Sanat,  Foto Galeri,  Mizah

Muhakkak İzlemeniz Gereken En İyi 5 Terry Gilliam Filmi

Monty Python tiyatro grubunun üyesi olarak bildiğimiz Terry Gilliam aynı zamanda oldukça başarılı sinema filmlerine sahiptir. Yönetmenlik deneyimi de en az oyunculuğu kadar iyi olan Gilliam, İngiliz mizahı olarak nitelendirilen olgunun en önemli temsilcileri arasında kabul edilmektedir.

Pek çoğumuz halen daha Terry Gilliam’ı Monty Python dizisi ve filmleri sayesinde hatırlasa dahi; çok yönlü bir sanatçı olan Terry Gilliam’ın birbirinden kaliteli sinema filmleri de bulunmaktadır. Yazıp yönettiği senaryolar ile dikkatleri üzerine toplayan Gilliam ile henüz tanışmadıysanız bu gece mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Zira eşi benzerine az rastlanır bir komedi dili ve hikaye anlatıcılığı ile karşılaşacaksınız. İşte Terry Gilliam’ın en iyi filmleri…

5. The Fisher King (Balıkçı Kral) – IMDb Puanı 7,5

The Fisher King Filmi

Richard LaGravenese’ın yazdığı ve Terry Gilliam yönetmenliği ile beyazperdelere ulaşan Balıkçı Kral filmi izlemek isteyenler için harikulade bir dram – komedi yapımı olarak öne çıkıyor. Balıkçı Kral filmi konusu itibariyle bir radyoda DJ olarak çalışan Jack Lucas’ın yanlışlıkla bir insanı galeyana getirip New York’un ünlü bir barında katliam yapmasına yol açmasını konu alıyor. İlerleyen dönemlerde Jack Lucas büyük bir bunalıma girip kendini alkole veriyor. Olaydan yıllar sonra Jack, katliamda karısını kaybeden Perry ile tanışıyor ve mükemmel bir dost edinmiş oluyor. Filmde Jeff Bridges ve Robin Williams başrolleri paylaşıyor.

4. Fear And Loathing In Las Vegas (Vegas’ta Korku ve Nefret) – IMDb Puanı 7,6

Fear And Loathing In Las Vegas Terry Gilliam

Hunter S. Thompson‘un aynı adlı romanından uyarlanan sinema filmi sıra dışı bir gazeteci ile psikopat bir avukatın saykodelik bir tatil yaşamak üzere Las Vegas’a yolculuk yapmasını anlatıyor. Başrollerinde Johnny Depp ve Benicio Del Toro’nun oynadığı film için ilk etapta Martin Scorsese, akabinde Oliver Stone düşünülüyor. Fakat en sonunda yönetmen olarak Terry Gilliam’da karar kılınıyor. Yolculuk filmleri sevenler için müthiş bir seçenek olacak yapım macera, komedi ve dram ögelerini ustalıkla bir araya getiriyor.

3. Brazil (Brezilya) – IMDb Puanı 7,9

Brazil Terry Gilliam Filmi

Kara komedi filmleri hayranları için müthiş bir tercih olabilecek Brezilya filmi, bizleri distopik bir geleceğe yolculuğa çıkarıyor. Terry Gilliam tarafından çekilen filmin başrollerinde Jonathan Pryce, Robert De Niro ve Kim Greist yer alıyor. Son derece karanlık bir atmosfere sahip olan yapımda rüyalar ve gerçekler son derece fütürist bir bakış açısı ile ele alınıyor ve oldukça yerinde devlet – toplum eleştirileri getiriliyor.

2. Monty Python and the Holy Grail (Monty Python ve Kutsal Kase) – IMDb Puanı 8,2

Monty Python ve Kutsal Kase Filmi

Ülkemizde Netflix platformunda legal olarak izleyebileceğiniz Monty Python filmi, Kutsal Kase’yi elde etmek için yola çıkan Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri’ne oldukça absürt bir eleştiri getiriyor. 1974 yapımı filmde Monty Python çetesi tümüyle kadroda yer alıyor ve filmin yönetmenliğini Terry Gilliam, Terry Jones ile paylaşıyor.

1. 12 Monkeys (12 Maymun) – IMDb Puanı 8,0

12 Monkeys Filmi

Karanlık bir geçmişi hikaye eden 12 Maymun filmi konusu itibariyle oldukça gerilim dolu bir bilim kurgu hikayesi işliyor. 12 Maymun izlemek isteyenler için uzak bir gelecekte, salgın yüzünden insanlığın çok büyük bir kısmının hayatını kaybettiği bir dönemde geçiyor. Bilim insanlarının zaman makinesini bulması ile birlikte eski bir hapishane mahkumu olan James Cole, geçmişe gönderiliyor ve virüs tehlikesini insanlara anlatmak ile görevlendiriliyor. Fakat talihsiz bir şekilde James Cole salgının ortaya çıkmasından yedi sene öncesine gönderiliyor ve insanlar James Cole’u bir akıl hastası zannediyorlar. Oldukça ilgi çekici bir film olarak karşımıza çıkan 12 Maymun, Terry Gilliam tarafından yönetiliyor ve başrollerinde Bruce Willis ile Brad Pitt bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir